Skip to content

Kasy online od 1 lipca 2021 r. dla kolejnych branż

Już 1 lipca 2021 r. kolejna grupa przedsiębiorców powinna wymienić kasy fiskalne na kasy online.  Kto powinien wywiązać się z tego obowiązku? Przypominamy muszą to zrobić następujący przedsiębiorcy:

 • fryzjerzy
 • kosmetyczki
 • lekarze
 • stomatolodzy
 • prawnicy
 • budowlańcy
 • siłownie o raz kluby fitness

Ulga podatkowa na wymianę kasy fiskalnej

Przedsiębiorcy, którzy wymieniają kasę fiskalną mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Wynosi ona 90 % ceny zakupu, czyli praktycznie zawsze 700,00. Firmy nie będące VAT-owcami otrzymują zwrot na konto bankowe. Natomiast VAT-owcy albo płacą mniejszy podatek albo występują w deklaracji o zwrot na konto bankowe.

Dla przypomnienia

Kasy fiskalne on-line to urządzenia, które przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ich wprowadzenie to kolejny krok w uszczelnieniu podatku VAT.

Obowiązkowi pracy na kasach fiskalnych online już podlegają:

 1. Od początku 2020 r.:
  – świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  – sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
 2. Od 1.01.2021 roku r.:
  – obowiązek używania kas fiskalnych online spoczywa na gastronomii   i hotelarstwie,
 3. Od 1.01.2023 roku można będzie już tylko kupić kasę fiskalną online. Branże, które nie zostały objęte obowiązkową zmianą kas fiskalnych na te online, mają sposobność używania tradycyjnych kas do momentu potrzeby wymiany pamięci lub ich wyeksploatowania.

Co robić ze starą, tradycyjną kasą fiskalną?

W momencie zarejestrowania kasy fiskalnej online, następuje obowiązek wyrejestrowania starej kasy. Przedsiębiorca, aby to uczynić, musi złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji.  

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do naszego biura rachunkowego MARKOLOR w Zielonej Górze.

Kasy online - 1 lipca 2021

Masz pytania do artykułu?
Skontaktuj się z autorem tekstu: