Skip to content

„Polski Ład” – składka zdrowotna

15 maja 2021 politycy Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali założenia Polskiego Ładu, nazywanego wcześniej Nowym Ładem. Nowy Polski Ład ma zmienić m.in. kwestię finansów służby zdrowia, a co za tym idzie wprowadzi zmiany w podatkach i płacach.

Zmiany zakładają wprowadzenie jednolitej dla wszystkich (bez względu na rodzaj i formę wykonywanej pracy) 9% składki zdrowotnej, liczonej proporcjonalnie do dochodu.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą płaciły składkę na ubezpieczenie zdrowotne nie ryczałtowo (tak jak mieli możliwość dotychczas), ale w wysokości uzależnionej od swojego dochodu. Poza tym składka zdrowotna nie będzie pomniejszać ani dochodu do opodatkowania, ani podatku, jak jest obecnie.

Co to oznacza dla prowadzących działalność gospodarczą?

Przedsiębiorcom wzrośnie obciążenie podatkowo-składkowe, zapłacą wyższe składki, a przez brak możliwości ich odliczenia, także wyższe podatki.
Przedsiębiorca opodatkowany np. 19 % podatkiem liniowym będzie teraz oddawał państwu 19% + 7,75%, czyli 26,75% swojego dochodu.

Co to oznacza dla pracowników?

Dla pracowników to również niekorzystna zmiana, ponieważ nie pomniejszą już kwoty podatku PIT o zapłaconą składkę zdrowotną.

Przyjęcie projektów ustaw dotyczących głównych założeń programu „Polski Ład” planowane jest na wrzesień br., ale ponieważ jest to wieloletni program partii rządzącej dokładnie nie wiadomo kiedy wejdzie w życie.

Polski ład - składka zdrowotna